Open main menu

OrthodoxWiki β

Changes

OrthodoxWiki:Српски/Евхаристија

2,170 bytes added, 05:29, May 16, 2016
m
Dewikification
ЕВХАРИСТИЈА '''Евхаристија''' (гр. -{Ευχαριστια}-, благодарење, захвалност):ПричешђеПричешће-Тајна установљена од самог Господа Исуса Христа. Христос је установио евхаристију на Тајној вечери. Други називи су '''Причешће, Свети Дарови, Тијело и Крв Христова''' Православни хришћани вјерују да је у евхаристији стварно присутан Христос.За Цркву Евхаристија није тек једна Тајна, већ централна тачка, зато што је Евхаристијска заједница. Верник, који се постом и молитвом припремио, а пре Службе није ништа јео ни пио и који жели да се причести, треба да дође у цркву раније, пре почетка Службе, како би могао да се исповеди.И један савет: Причешћивати се треба што чешће, не само у току вишедневних постова и не само једном у посту, већ кад год осетимо потребу за овом узвишеном храном наше душе и кад се достојно припремимо.
Свето причешће мора бити једини израз живота са Црквом. Онај ко се нер причешћује, не може себе сматрати чланом Цркве. Нецрквеност, па чак и антицрквеност савременог друштва у многоме се објашњава одсуством правилног литургијског живота код верника. Свети Василије Велики прописује у својим канонима да се треба причешћивати најмање 4 пута седмично. Свако ко се три недјеље заредом није причестио бивао би под eпитимијом. Дакле сви који су на Литургији трба да учествују у њој, тј. да једу на вечери Господњој. Касније нарочито у позном средњем вијеку и Ренесанси преовладава погрешна пракса причешћивања сам пар пута годишње. Први који је устао против овога је Свети Никодим Светогорац. Тек у 20. вијеку црква се враћа првобитној пракси.
== Позадина ==
*Од Педесетнице васпоставила се органска веза између Евхаристије и Христовога тела - Цркве.
*По Светом Јовану Дамаскину, Евхаристија је залог будућег живота (преводећи επιουσιον са "који ће доћи") зато што је Христово Тело пуно животворнога Духа (Православно учење, књ. IV 13, стр. 175)
 
== Евхаристија као жртва ==
Евхаристијско сабрање приноси бескрвну и похвалну жртву и за невидљиву Цркву, и за видљиву Цркву, као дјело молитве. Она се приноси '''"због свега и за све"''', будући да је сам Христос "Онај који приноси и Који се приноси, Који прима и који се раздаје". Ова веза између Христовог свештенства и евхаристијске жртве примећује се у литургијском устројству. Свештенослужитељ изговара речи установљења са Тајне Вечере "in persona Christi", будући да је слика Христова; ипак, он изговара епиклезу у име Цркве, "in persona ecclesiae", будући да је то молитва освећења целе заједнице, а Христос је Глава Цркве.
 
== Својства ==
Евхаристија је у исто вријеме '''стварна''', '''мистична''' и '''мистична'''. У њој се на тајанствен начин Хљеб и вино претварају у Тијело и Крв Христову, а да остају Хљеб и вино
Пошто припада '''Царству Небеском''', Евхаристија је слободна од овоземаљске логике.
 
== Чување дарова ==
 
Посебно припремљени евхаристијски дарови, припремљени за болеснике, чувају се у дарохранилици. Oви дарови се не дају вијерницима на Литургији.
== Линкови ==[[Категоријаhttp:Тајне]//spc.yu/Bogoslovlje/atanasije-liturgija.html Епископ бивши захумско-херцеговачки Атанасије о Литургији]
[[en:Eucharist]]
Bureaucrats, Check users, interwiki, oversight, renameuser, Administrators
7,271
edits